Instagram ne işe yarar?

Yazar: Hakkı Aktif . Yayınlanma Teknoloji

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 80% (3 Votes)

a) Arkadaşlık uygulaması

b) Yemek mekanı paylaşım uygulaması

c) Fotoğraf paylaşım uygulaması

d) Bulunduğunu yeri paylaştığınız bir uygulama

 

 

 

 

 

Sorumuzun doğru cevabı:

c) Fotoğraf paylaşım uygulaması

 

 

İçinizdeki fotoğraf sanatçısını keşfedin

Fotoğraf çekmek hoşunuza gidiyor ama yeterli bütçeniz, ekipmanınız ve teknik bilginiz olmadığından şikâyet ediyorsanız Instagram'ı mutlaka deneyin ve içinizde saklı kalmış fotoğraf sanatçısını keşfedin. ..


Instagram, geçtiğimiz yıl sonunda Kevin Systrom ve Mike Krieger adlı iki girişimcinin kurduğu iPhone ve iPod Touch cihazları ile kullanılabilen ücretsiz bir fotoğraf paylaşım aracı. Kullanıcılar cihazları ile çektikleri resimleri hem Instagram'da hem de Twitter, Facebook, Foursquare, Tumblr gibi sosyal medya ağlarında paylaşabiliyorlar.

Instagram'ı ilgi çekici yapan en önemli özellik ise çekilen fotoğraflara hızlı ve basit bir şekilde filtre ve efekt uygulanabilmesi. Bu filtreler ve efektler kullanıldığında normal hayatta rastladığımız en basit nesneler bile sanki bir sanatçının elinden çıkmış gibi fotoğraflanabiliyor.

Instagram biraz da gelişen teknoloji ile artık ortadan kalkmış eski kameralara duyulan nostaljinin bir ürünü aslında. Instagram ile filtrelenen fotoğraflar kare şekline geliyor ve sanki 80'li yıllarda bir Polaroid kamera ile çekilmiş hissi uyandırıyor.

Bu program ile fotoğrafı çekilen eski bir ayakkabı, ağaç, araba, kedi, gün batımı kısacası aklınıza gelebilecek her şey birkaç dakika içerisinde sanki profesyonel bir fotoğrafçının veya Photoshop sanatçısının elinden çıkmış gibi ilgi çekici olabiliyor. iPhone ile çekilen fotoğraflar öylesine şaşırtıcı sonuçlar veriyor ki 'iPhoneography' adıyla bir sanat akımı bile oluşmuş durumda.

Instagram'ın işleyişi ise biraz Twitter biraz da Facebook'u andırıyor. İstediğiniz kişiyi takip etmek, listenizde olmasa bile kullanıcıların fotoğraflarına göz atmak, fotoğrafları beğenmek ve altlarına yorum yazmak mümkün.

İlgi çekici efektleri ve kolay kullanımı ile Instagram kullanıcılarının sayısı kısa sürede 4 milyona ulaşmış durumda ve bu sayı hızla artıyor. Dünya çapındaki Instagram kullanıcıları sisteme saniyede ortalama 10 fotoğraf yüklüyorlar.

Programın henüz iPhone dışındaki diğer telefonlar için versiyonu mevcut değil ama yakın zamanda geliştirilmesi bekleniyor. Android kullanıcıları PicPlz, Vignette Free gibi alternatif uygulamaları deneyebilirler. Ayrıca http://web.stagram.com/ adresinden Instagram kullanıcılarının çektiği fotoğrafları internet üzerinden de takip edebilirsiniz.

Eğer fotoğraf sanatına merak duyuyorsanız ama tek sahip olduğunuz cihaz bir iPhone veya iPod Touch ise Instagram'ı mutlaka deneyin. Kim bilir belki sizin de içinizde gizli kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen bir fotoğraf sanatçısı vardır.

***

Nasıl kullanılır?

1. Instagram'ı AppStore'dan iPhone veya iPod Touch cihazınıza indirin.

2. 'Kayıt Ol' (Sign Up) kısmından kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun.

3. 'Paylaş' (Share) bölümünden fotoğraf çekimi yapın veya cihazınıza yüklenmiş bir fotoğrafı seçin.

4. Fotoğrafınızı çektikten veya cihazdan seçtikten sonra 'Tilt-Shift' efekti uygulayabilirsiniz. Bu efekt ile resmin bir kısmını bulanıklaştırmak ve minyatür özelliği vermek mümkün.

5. Ekranın altındaki mevcut filtrelerden birini seçin ve 'Sonraki' (Next) tuşuna basın.

6. Fotoğrafınıza bir ad verin, çektiğiniz yerin coğrafi noktasını belirleyin. İsterseniz fotoğrafınızı Twitter, Facebook, Flickr, Tumblr, Foursquare, Posterous veya Email aracılığıyla paylaşın.

7. 'Tamam' (Done) tuşuna basarak işlemi sonlandırın. Artık fotoğrafınız Instagram'da ve paylaşmak istediğiniz sosyal medya ağlarında görülebilecektir.

Kaynak: Samanyolu Haber

 

 

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
Hakkı
Author: HakkıEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Güzel Sanatlar Fakültesinde masterını yapan, bolca vaktini sosyal medya'da geçiren bir zat kendisi. Joker Hakkı ile birlikte 3 farklı sitenin kurucusu. Grafik ve Web tasarım üzerine kendini geliştirmiş Hakkı nickli bu kullanıcı profesyonel olarak da hayatını bu meslekten sürdürüyor.


Yorum Ekleyin: