Osmanlı imparatorluğunda ilk halife kimdir?

Yazar: SemihVolkan Aktif . Yayınlanma Tarih

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 95% (2 Votes)

a) Yavuz Sultan Selim

b) Fatih Sultan Mehmet

c) Kanuni Sultan Süleyman

d) Yıldırım Bayezid

 

 

 

 

 

Sorunun Doğru Cevabı:

 

a) Yavuz Sultan Selim

 

 

 

 

 

24 Ocak 1517'de Kahire alindi. 4 Subat 1517'de Yavuz büyük bir törenle Kahire'ye girdi ve Misir Memlükleri'ne bagli Abbasi halifeligine son verdi. Yakalanan Tumanbay idam edildi. Mısır Seferi sonunda Suriye, Filistin ve Misir Osmanlı hakimiyetine girdi. Ayrica Hicaz ve yöresi de Osmanlı topraklarina katıldı. Dogu ticaret yolları tamamen Osmanlıların eline geçti. Elde edilen ganimetler ve alinan vergilerle Osmanli Hazinesi doldu.

 

6 Temmuz 1517'de Emanet-i Mukaddese (Mukaddes Emanetler) denilen ve aralarinda Hz.Muhammed'in (S.A.V) hirkasi, disi, sancagi ve kilici da bulunan esyalari, Hicaz'dan Yavuz Sultan Selim'e gönderildi. 29 Agustos 1516'da Hilafet Abbasi soyundan Osmanli Soyuna geçti.

 

Kaynak: diyadinnet

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
Author: SemihVolkanEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde master yapıyorum. Aynı zamanda blog yazarlığı, görsel tasarım uzmanlığı ve müzikle uğraşıyorum. Daha çok kültür ve sanat konularında soru seçmeyi tercih ediyorum. Bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz.


Yorum Ekleyin: