Hindistan bağımsızlığını 1947'de hangi ülkeden kazanmıştır?

Yazar: onurure Aktif . Yayınlanma Tarih

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (1 Vote)

a) Fransa

b) İngiltere

c) Portekiz

d) İspanya

 

 

 

 

 

 

Sorumuzun doğru cevabı:

b) İngiltere

Hindistan Bağımsızlık Hareketi Hindistan ve Güney Asya'da gerçekleşen siyasi organizasyon. 19. yüzyılın ilk çeyreğinde, Rammohan Roy Hindistan'a modern eğitimi tanıttı. Swami Vivekananda 19. yüzyılın sonlarında batı Hindistan'da zengin kültürünü gelişmesinde büyük rol oynadı. Mohandas K. Gandhi ve Subhas Chandra Bose da dahil olmak üzere 19. ve 20. yüzyılda ülkenin siyasi liderlerinin çoğu Swami Vivekananda öğretilerinden etkilenmiştir. İlk Bağımsızlık hareketleri Bengal'de başladı.Daha sonra Hindistan'da da etkinliğini sağladı.

Ülkenin siyasi liderleri Hindistan'ın bağımsızlığı ve kültürel özgürlüğü için başlatılan bu hareket halk arasında büyük yankı uyandırdı. Hindistan Ulusal Kongresi (INC) ülkenin bağımsızlığıyla ilgili bir bildiri sunuldu. 20. yüzyılın başlarında Lal, Bal, Pal ve Aurobindo Ghosh gibi liderlerin katılımıyla siyasi hareket radikal bir görünüme girdi. 1920'lerden itibaren, özgürlük mücadelesinin son dönemlerinde, Kongre şiddetsizlik ve sivil direniş konusunda Mohandas Karamçand Gandi politikasını benimsedi.(Kaynak Wikipedia)

 

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
Author: onurureEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorum Ekleyin: