Şişmanlama korkusu ile yiyeceği şiddetle reddetme şeklinde ortaya çıkan hastalık nedir?

Yazar: KupaKızı Aktif . Yayınlanma Sağlık

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0% (0 Votes)

a) Agorafobi
b) Atelofobi
c) Anoreksiya
d) Amnezi

 

 

Doğru Cevap: c) Anoreksiya

Anoreksiya Nevroza (Anorexia Nervosa)
Yiyeceği şiddetle reddetme şeklinde ortaya çıkan hastalık.Hastada sürekli olarak şişmanlama korkusu mevcuttur. Aşırı kilo vermesine karşın kişi zayıf olduğunu,ileri malnütrüsyona rağmen aç olduğunu, aşırı egzersize karşın yorgun ve bitkin olduğunu devamlı olarak reddeder. Bu hastalarda açlığa bağlı ikincil endokrin bozukluklar ortaya çıkar. Amenore, bazal metabolik hızda azalma, nabızda yavaşlama, elektrolit dengesizliği ve bağışıklık sisteminde bozulma gözlenir. Diyet tedavisinde amaç normal yeme düzenini yeniden kurmaktır. (Kaynak: Sağlık Aktüel)

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
KupaKızı
Author: KupaKızıEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Her konuda bilgi sahibi olan Kupa Kızı bilgeliği ve etrafa saçtığı ışığı ile herkesi büyüler. Bulduğu orjinal soruları kimsenin ilgisini çekmese de umarım yakın zamanda sorularının hitleri yükselecektir. Blog yazarlığına yeni başlayan Kupa Kızı ilgisini çeken tüm soruları Joker Hakkı'nda paylaşmaktadır. 


Yorum Ekleyin: