23 Eylül 1930 Doğumlu Amerika'lı Görme Engelli Siyahi Ritim ve Blues Ustası Kimdir?

Yazar: Hakkı Aktif . Yayınlanma Müzik

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0% (0 Votes)

a) Eric Clapton

b) Luis Armstrong

c) Jimmy Hendrix

d) Ray Charles

Doğru Cevap: d) Ray Charles

Ray Charles Robinson (23 Eylül 1930 - 10 Haziran 2004), ABD'li piyanist, müzisyen, ritim ve blues ustası.


Albany, Georgia'da doğmuştur. Bailey ve Aretha çiftinin çocuğudur. Beş yaşındayken, küçük kardeşi George banyo küvetine kafa üstü düşerek ve boğularak ölmüştür. Bu olaydan birkaç yıl sonra Ray yedi yaşındayken kör olmuştur. (Kör olmasının nedeni glokom adlı bir göz hastalığıdır). Ancak hiçbir zaman görüntüyü tamamen kaybetmemiştir. Okul hayatına Florida Sağır ve Körler Okulu'nda devam etmiştir. Orada kör alfabesini ve enstrüman çalmayı öğrenerek müzik hayatına başlamıştır. Okuldan ayrıldıktan sonra müzisyen olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca çoğu kişinin sevenidir. Atlantic Records'un sahibi Ahmet Ertegün sayesinde şöhrete kavuşmuştur.[kaynak belirtilmeli] Ray Charles'ın müzik hayatı 7 yaşında bir arkadaşını kıskanarak başlamıştır.Daha sonra aynı dönemde kardeşini kaybetmiş bu olay Ray'in müziğe olan ilgisini arttırmıştır. Yaşamının büyük bölümünde uyuşturucu problemi yaşamış ve bu problemi yenerek Dünya Müzik Tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır.

Kaynak Wikipedia

 

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
Hakkı
Author: HakkıEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Güzel Sanatlar Fakültesinde masterını yapan, bolca vaktini sosyal medya'da geçiren bir zat kendisi. Joker Hakkı ile birlikte 3 farklı sitenin kurucusu. Grafik ve Web tasarım üzerine kendini geliştirmiş Hakkı nickli bu kullanıcı profesyonel olarak da hayatını bu meslekten sürdürüyor.


Yorum Ekleyin: