Peygamberler, din büyükleri ve devlet adamları gibi önemli şahsiyetlerin hayatlarını anlatan kitaplara verilen genel ad nedir?

Yazar: SemihVolkan Aktif . Yayınlanma Edebiyat

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 76% (5 Votes)

a) Destan

b) Siyer

c) Hikaye

d) Biyografi

 

 

 

 

 

 

Sorunun Doğru Cevabı:

 

b) Siyer

 

 

 

 

 

Siyer, İslam dini literatüründe peygamberlerin, din büyüklerinin, halifelerin hayat hikâyesidir.

Siyer, divan edebiyatında sadece din büyüklerinin değil, hükümdarlar gibi önemli kişilerin hayat hikâyesi anlamında da kullanılır. Kısası Enbiya, hilye, mevlid, şemail kitapları Siyer başlığı altında ele alınan yazım çalışmalarıdır.


Siyer, sire ve siret kelimelerinin çoğuludur ve hayat tarzı demektir. Karşıt anlamı suret'tir. Siyer-i Nebi adıyla, Muhammed'in hayatını anlatan manzum ve mensur kitaplar ortaya çıkmıştır. Bu anlamda Siyer, Muhammed'in hayatı demektir. Başlangıçta Hadis kitaplarında siyer başlığı altında ele alınan siyer, sonradan ayrı kitap yazımlarına konu olmuş ve hadisten ayrılmıştır. Fıkıh kitaplarında da siyer başlığı vardır.

 

Kaynak: Wikipedia

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
Author: SemihVolkanEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde master yapıyorum. Aynı zamanda blog yazarlığı, görsel tasarım uzmanlığı ve müzikle uğraşıyorum. Daha çok kültür ve sanat konularında soru seçmeyi tercih ediyorum. Bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz.


Yorum Ekleyin: